Góry stołowe z dzieckiem

Południowa część Polski praktycznie o każdej porze roku stanowi cel wielu wycieczek rodzimych, jak też zagranicznych turystów. Trudno wyobrazić sobie bowiem lepszą atrakcję niż pokonywanie kolejnych etapów trasy prowadzącej ku zdobyciu kolejnych szczytów. Nie inaczej sytuacja prezentuje się, jeśli chodzi o Góry Stołowe. Szlaki dla dzieci przyciągają rzesze młodych miłośników pieszych wędrówek, jeśli zatem jesteś rodzicem i chcesz zainteresować swoją pociechę turystyką, skutecznym sposobem na to może okazać się podjęcie wspólnej próby wejścia na Szczeliniec Wielki, Skalniak bądź Narożnik. Mimo że nie są to szczególnie duże wysokości, dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z górskimi wędrówkami na pewno okażą się nie lada wyczynem. Dzieci, jak wiadomo, lubią mierzyć się z wyzwaniami, co na pewno skłoni większość z nich do spędzenia dłuższego czasu na świeżym powietrzu, tak bardzo potrzebnego do ich prawidłowego rozwoju.

Góry stołowe Szczeliniec

Atrakcje dla dzieci w Górach Stołowych

Wśród najbardziej interesujących pasm górskich w Polsce bez wątpienia wymienić należy m.in. Góry Stołowe. Z dziećmi czy bez – każdy przynajmniej raz powinien spędzić u podnóża Sudetów jeden ze swoich urlopów? Dlaczego warto to zrobić? Zachęcają do tego przede wszystkim piękne widoki, niespotykane nigdzie indziej. Te najbardziej zapierające dech w piersiach zapewnia oczywiście Park Narodowy w Górach Stołowych. Młodszym turystom bez wątpienia jeszcze ciekawsze wydadzą się atrakcje czekające na nich w Parku Dinozaurów. Zwiedzenie Muzeum Zabawek również musi znaleźć się w programie obejmującym pobyt wszystkich rodziców wraz ze swoimi pociechami w pobliżu Gór Stołowych. Wymienione miejsca są jedynie kilkoma spośród wielu, które koniecznie powinien zobaczyć każdy maluch.

błędne skały

Park Colorado – namiastka USA w Polsce

Jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości położonych u podnóża Gór Stołowych jest Kudowa-Zdrój. Jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk oferuje przybywającym do niego gościom nie tylko krystalicznie czyste powietrze, bujną zieleń czy możliwość spacerowania urokliwymi uliczkami, lecz znacznie więcej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasze rodzime Kolorado znajduje się właśnie tam. Termin ten wziął się od Parku Colorado, stanowiąc obowiązkowy punkt na mapie każdego małego podróżnika, który zdecyduje się wraz z rodzicami odwiedzić Góry Stołowe. Atrakcje dla dzieci charakterystyczne dla opisywanego ośrodka rekreacyjnego to przede wszystkim mnóstwo dmuchanych zabawek, na które składają się wielkie zjeżdżalnie, zamki i inne konstrukcje. Ponadto w Parku Colorado nie brakuje placów zabaw, strzelnicy czy specjalnego terenu do organizowania ognisk. Każdy maluch bez problemu więc znajdzie coś, co w zainteresuje go w największym stopniu, dlatego zdecydowanie warto odwiedzić Kudowę-Zdrój, wybierając się w okolice Gór Stołowych.

Szlaki dla dzieci w Górach Stołowych

Niedaleko wspomnianego wyżej Parku Colorado, znajduje się inne miejsce, do którego również wypada dotrzeć, decydując się odwiedzić Góry Stołowe. Szlaki dla dzieci oferują atrakcje rzadko spotykane w innych miejscach kraju. Mamy tu na myśli m.in. Szlak Ginących Zawodów. Jak sama nazwa wskazuje, osoby nim podążające stają przed szansą poznania tajników profesji takich, jak: kowalstwo, tkactwo czy garncarstwo. Obecnie niestety coraz rzadziej można spotkać przedstawicieli wymienionych zawodów, dlatego tym bardziej warto umożliwić dzieciom wysłuchanie ich opowieści na temat tego, w jaki sposób powstają naczynia lub jakiego rodzaju przedmioty można utworzyć z metalu. Co więcej – na Szlaku Ginących Zawodów najmłodsi mogą osobiście spróbować swoich sił w danej profesji, co stanowi dodatkowy walor rozrywkowy, ale też edukacyjny. Zapewniamy, że tego rodzaju nauka zostanie przez dzieci przyswojona z łatwością nawet w czasie trwania wakacji, ferii lub jakiejkolwiek innej przerwy od zajęć szkolnych.

góry stołowe z dzieckiem

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Góry Stołowe z dziećmi?

Do tego, aby odwiedzić Góry Stołowe z dziećmi, zachęcają w znacznym stopniu charakterystyczne dla nich trasy rowerowe. Tamtejsze drogi w większości występują w formie utwardzonej, co sprawia, że świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku kolarzy trekkingowych. Stale rozwijająca się sieć tras dla rowerzystów górskich przyciąga do Gór Stołowych zarówno profesjonalistów, jak i amatorów jazdy na dwóch kółkach. Aktywna forma spędzania czasu jest szczególnie pożądana w trakcie wypoczynku, a szczególnie w miejscach, których flora zdecydowanie zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Wszyscy rodzice pociech przejawiających na co dzień niechęć do uprawiania jakiegokolwiek sportu powinni spróbować przekonać swoje dzieci do odbycia choćby jednej, krótkiej wyprawy rowerowej. W większości przypadków najmłodsi sami domagają się jej kontynuowania, co stanowi najlepszą rekomendację dla ścieżek rowerowych w Górach Stołowych.

Willa Spa Scaliano zaprasza do siebie wszystkich turystów

Chcąc zwiedzić Góry Stołowe z dziećmi, należy przedtem pomyśleć o miejscu zakwaterowania. Ciekawym rozwiązaniem spraw związanych z noclegiem i wyżywieniem będzie zatrzymanie się w Willi Spa Scaliano, położonej w miejscowości Kudowa-Zdrój. Warto uczynić to nie tylko ze względu na możliwość znalezienia pokoi o odpowiednio dużej wielkości niezależnie od tego, z ilu członków składa się dana rodzina, ale też liczne atrakcje – głównie kierowane do dzieci. Na maluchów czekają m.in. piłkarzyki, stoły do ping-ponga, a także duży plac zabaw. Nic dziwnego, że wielu z najmłodszych turystów potrafi spędzić niemal cały dzień ze swoimi rówieśnikami, oddając się zabawie. W tym czasie dorośli mogą skorzystać z salonu kosmetycznego, sauny fińskiej lub sali fitness. Willa Spa Scaliano oferuje ponadto bogatą kartę dań, profesjonalną obsługę oraz dostęp do opieki lekarskiej w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, co także należy mieć na uwadze podczas poszukiwania obiektu, w którym można zatrzymać się w Kudowie-Zdroju.

Willa Spa Scaliano

Ułatwiające zdobywanie szczytów wyciągi dla dzieci i dorosłych

Decydując się na wyjazd w Góry Stołowe z dzieckiem, pamiętać należy o tym, że nie każdy maluch zdoła pieszo przebyć zaplanowaną wcześniej trasę prowadzącą na szczyt. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z wyciągów. Dzięki tym środkom transportu można dostać się na odpowiednią wysokość znacznie szybciej i wygodniej niż w przypadku pokonywania kolejnych kilometrów pieszo. Zaletą wyciągów jest również fakt, iż w większości przypadków dzieci poniżej 7. roku (a właściwie ich rodzice bądź opiekunowie) nie muszą płacić za bilet, by z nich skorzystać. Wystarczy, że znajdą się one na kolanach dorosłych, aby bez przeszkód i w bezpieczny sposób rozpocząć jazdę. Jeszcze jednym, istotnym atutem możliwości skorzystania z wyciągów jest podziwianie pięknych widoków. Bujne lasy, wąskie strumyki są w stanie zachwycić absolutnie wszystkich.

Kiedy warto wyruszyć w Góry Stołowe? Zawsze!

Z kilku powyższych akapitów jasno wynika, że zdecydowanie warto w wolnej chwili odwiedzić Góry Stołowe. Atrakcje dla dzieci i dorosłych, gwarantowane przez tamtejszą przyrodę i ośrodki wypoczynkowe, spełnią oczekiwania turystów przejawiających nawet szczególnie wysokie wymagania. Do wyjazdu na południe Polski zachęcają w znacznej mierze atrakcyjne ceny noclegów, które oferuje m.in. wspomniana wcześniej Willa Spa Scaliano, co także dla większości rodzin ma przecież bardzo duże znaczenie. Planując najbliższy urlop, polecamy zatem wziąć pod uwagę możliwość jego spędzenia w Górach Stołowych. Niezależnie od pory roku prezentują się one bowiem doskonale. To najlepszy sposób, aby w niezwykle urokliwy sposób spędzić wspólne, beztroskie chwile. Wystarczy zabrać ze sobą aparat, zrobić zdjęcia, aby później z przyjemnością wracać wspomnieniami do tych pięknych widoków, zapierających dech w piersiach!

Podobne artykuły:

Newsletter Gufik

Zapisz się do naszego newslettera jeśli chcesz otrzymywać nowości.
Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem