2012-04-06

W czasie drogi dzieci się nudzą...

Każda mama wie że podczas dłuższych jazd samochodem lub postojów bardzo trudno zająć jest czymś małego marudę. Zadaniem rodzica, który nie prowadzi samochodu jest umilanie dziecku czasu oraz zapewnienie mu rozrywki. Skąd brać pomysły? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dzięki którym cała rodzina miło spędzi razem czas, a droga minie o wiele szybciej!

DLA MALUCHA (rok-2 lata)

- Książeczki z obrazkami
Na podróż dobre są zwłaszcza te z dużymi ilustracjami (np. ze zwierzętami), z okienkami, które można otwierać, z przesuwanymi obrazkami. Oglądaj je z dzieckiem i opowiadaj mu o nich.

- Rysunki rodzica
Weź notes średniej wielkości i flamastry i pokaż dziecku, jak na papierze pojawia się domek, piesek czy krówka.

- Zabawy paluszkowe
Pokazuj maluchowi, jak "Idzie kominiarz po drabinie", "Idzie rak, nieborak" albo gdzie "Sroczka kaszkę warzyła".

- Mały teatrzyk
Za pomocą dwóch pluszaków, a jeszcze lepiej pacynek, zrób małemu pasażerowi małe przedstawienie.


DLA PRZEDSZKOLAKA (3-5 lat)

- Poszukiwacze kolorów
Rozejrzyj się dookoła, wypatrz jakiś przedmiot np. w zielonym kolorze i powiedz: "Widzę coś zielonego". Ciekawe, czy maluch od razu zgadnie, o co chodziło. A może znajdzie wokół wiele zielonych rzeczy? Potem oczywiście powinna nastąpić zmiana zgadujących. Możecie szukać rzeczy w różnych kolorach, ale także okrągłych kwadratowych, metalowych, drewnianych, twardych, miękkich itd.

- Kto pierwszy?
Zobaczy krowę albo ciężarówkę albo rowerzystę. Ta zabawa sprawdza się zwłaszcza, gdy można się w nią bawić z siostrą lub bratem.
Powiedz jakieś słowo (np. zima) i poproś malucha, by powiedział z czym mu się ono kojarzy (zakład, że to będzie śnieg?). A teraz twoje skojarzenie (narty?) i znów dziecka. To świetna zabawa dla dużych i małych.

- Zgadnij jaka to bajka?
Narysuj na kartce papieru prostą scenkę znaną z bajki (np. Czerwonego Kapturka spotykającego wilka). Ciekawe, czy maluch ją rozpozna?


DLA STARSZYCH DZIECI 6-8 lat

- Porysujmy razem!
Weź kartkę papieru i ołówek i zacznij rysować (np. dom). Po kilku kreskach przerwij i poproś malucha, by kontynuował dzieło, za chwilę znów ty przejmiesz pałeczkę. Wspólne dzieło pewnie zadziwi i ciebie i dziecko.

- Łańcuch słów
Dobra zabawa dla dzieci, które znają ją już litery. Mówisz jakieś słowo, a zadaniem malucha jest wymyślić inne, zaczynające się na końcową literę twojego, potem znów twoja kolej - następny wyraz musi zaczynać się na ostatnią literę wymyślonego przez dziecko (np. zupa, ananas, sanki itd.).

- Znaki drogowe
Ucz dziecko znaków drogowych. Pokazuj mu znaki i tłumacz, co oznaczają. Potem możesz prosić, żeby mówił, kiedy zobaczy konkretny znak, na przykład przejście dla pieszych albo "Uwaga, pociąg".

- Moja opowieść
Zabaw się z dzieckiem w wymyślanie historyjki. Co zrobicie, jeśli nagle zabraknie benzyny, a w pobliżu nie będzie stacji benzynowej? Albo kiedy na drodze będzie stało stado krów?

-Plany na wakacje
Opowiadaj dziecku, co będziecie robić w czasie wakacji. Przeczytajcie razem legendę o zamku, który zwiedzicie. Obejrzyjcie jego zdjęcia w przewodniku. Zaplanujcie ciekawe wycieczki

Newsletter Gufik

Zapisz się do naszego newslettera jeśli chcesz otrzymywać nowości.
Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem