2012-04-06

Kupujemy dziecku fotelik samochodowy!

Oferta jest bardzo szeroka. Wybrać sprawdzoną firmę czy mniej znaną, ale tańszą? Kupić nowy w sklepie, czy na Allegro, „z drugiej ręki”?

Musimy pamiętać, że w foteliku mamy obowiązek przewozić dzieci od urodzenia do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm. Wzrostu!

Gdzie można kupić fotelik?

Mimo różnych "okazji", najlepiej go wybrać w sklepie. Jeśli nie znamy pochodzenia fotelika (kupujemy np. na bazarze czy aukcji internetowej), może się okazać, że jest złej jakości lub uczestniczył w wypadku.

„Wiek” fotelika możemy ocenić m.in. na podstawie stopnia zniszczenia niektórych elementów szelek i zapięcia, bo nowych nie można kupić osobno. Nawet jeśli z zewnątrz wygląda ładnie, może mieć w środku uszkodzenia. A to znacznie zmniejsza bezpieczeństwo. Po wypadku niestety należy go wyrzucić.

Według ekspertów nie należy używać fotelika dłużej niż 5 lat od daty produkcji. Po tym czasie starzeją się materiały, z których jest wykonany. Nie ma punktów serwisowych dla kolejnych użytkowników- gwarancja przysługuje tylko pierwszemu nabywcy.

Na foteliku na pewno nie można oszczędzać! Warto zainwestować więcej w zaufane marki posiadające atesty i wszystkie niezbędne normy. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo naszego podopiecznego.

W sklepie koniecznie spytajmy o radę sprzedawcę. Podpowie, który model jest najlepszy i pasuje do naszego auta. Niektóre mogą być montowane tylko w samochodzie, który posiada zaczepy Isofix – służące do sztywnego łączenia fotelika lub jego bazy z ramą samochodu (uznany za najbezpieczniejszy). Poza tym sprzedający pokaże, jak prawidłowo zamocować fotelik w samochodzie. Siedzisko nie może się chwiać ani przesuwać.

BARDZO WAŻNE!

Fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Na korpusie jest informująca o tym nalepka. Najnowsza i najsurowsza norma to ECE R44/04.

Bezpieczeństwo

Malucha zapinamy w pasy jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Podczas jazdy, dziecko nie może opuszczać swojego miejsca ani na chwilę. Nawet gdy jest marudne. Gdy chcemy zrobić cokolwiek z dzieckiem, należy po prostu przerwać jazdę na chwilę.

Nigdy nie wozimy malucha na kolanach. W razie nagłego hamowania czy uderzenia, nie zdołamy go utrzymać! Albo przygnieciemy własnym ciężarem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co się wydarzy na drodze.  

Życzymy bezpiecznej podróży!

Newsletter Gufik

Zapisz się do naszego newslettera jeśli chcesz otrzymywać nowości.
Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem