2012-04-06

Jedzenie podczas podróży

Wybierając się na podróż z dzieckiem, dłuższą a także i tą małą, należy wcześniej pomyśleć o małym co nieco. Każdy z nas kiedyś w dzieciństwie długo przygotowywał się do każdej wyprawy, nawet jeśli był to tylko zwykły piknik! Do dziś z sentymentem wspominane są takie przygody. Aby podróż stałą się przyjemniejsza, przedstawiamy poniżej propozycje, z których możesz wybrać to, co będzie optymalne dla twojego dziecka (i ciebie!). Pamiętaj, że czasami jazda trwa kilka godzin i nic się nie stanie, jeśli maluch w tym czasie zamiast dwudaniowego obiadu z deserem pożywi się czasem mniej zdrowo.

Na początku zastanów się:co będzie jeść maluch podczas wyprawy? Czy zaakceptuje ostre potrawy? Może warto wziąć ulubioną kaszkę albo nawet słoiczki z żywnością niemowlęcą? Przeprowadź wcześniejsze eksperymenty w kuchni.

 Nie jedz : sałatek, lodów, niedogotowanego lub surowego mięsa, zimnego ryżu, niepasteryzowanych przetworów mlecznych. Nie pij niczego z lodem (nie wiesz, z jakiej wody został zrobiony!). Pij napoje butelkowane.

Jeśli dziecko nie jest fanem eksperymentów kulinarnych z kuchnią np. chińską, zawsze może jeść rozmaite bezpieczne produkty: pieczywo, jajka, owoce, serki topione, jogurty, soki z kartoników, biszkopty, naleśniki, omlet... Można też próbować szukać w kuchni egzotycznej odpowiedników dla swojskich smaków (nasze dzieci objadały się w Wietnamie schabem z sezamem).

Dla ambitnych (lub nieufnych): zawsze można gotować samemu z kupowanych na miejscu produktów.

DLA NIEMOWLAKA I MALUSZKA
Niemowlęta są idealnymi towarzyszami podróży - zwłaszcza gdy jedzą z piersi: jedzenie jest zawsze dostępne, higienicznie zapakowane i o odpowiedniej temperaturze. Jeśli maluszek już z biustu wyrasta, lub trzeba jego dietę uzupełniać mleczkiem i butelką, podróżowanie nadal jest możliwe, choć wymaga nieco więcej przygotowań.

Butelka

  • Bardzo przydatnym urządzeniem do podgrzewania butelek i słoiczków podczas jazdy autem jest podgrzewacz samochodowy. Jest to taśma z drucikami w środku, która podłączona do gniazdka zapalniczki w samochodzie bardzo szybko ogrzewa to, co do niej włożymy. Ponieważ pasek taśmy jest regulowany, pasuje od do różnych słoiczków. (producent m.in. Chicco, cena ok. 80 zł)
  • Warto zabrać na drogę 2 butelki i 2 smoczki - gdy jedna zostanie "zużyta" (a nie ma możliwości by ją wyparzyć lub chociaż przelać wrzątkiem) wtedy mamy drugą w zapasie.


Picie: mleko, sok, woda

  • Jeśli chcemy rozrabiać mleko przydatny bywa termos z ciepłą wodą.
  • W upalne dni soki trzymane w butelce mogą szybko ulec fermentacji, dlatego nim podasz je dziecku, sprawdź ich stan!
  • Warto rozcieńczać sok wodą gdyż nie zaleca się by maluch pił więcej niż pół szklanki soku dziennie.
  • Naucz swoje dziecko pić czystą wodę - najlepiej gasi pragnienie i jest najzdrowsza! No i jak się rozleje to podczas podróży nie będzie wielkiej straty.
  • Do picia podawaj tylko wodę "bezpieczną" czyli butelkowaną (nie gazowaną) lub dobrze przegotowaną.


Obiad: kaszki, słoiczki

  • Jeśli zabieramy kaszkę (podobnie jak w przypadku mleka), warto zaopatrzyć się w termos z ciepłą wodą, wtedy w dowolnym miejscu możemy przygotować jedzenie.
  • Kaszkę na podróż warto zapakować do małego, szczelnie zapinanego pojemnika.
  • W sklepach można dostać kaszki do picia w praktycznych bo nietłukących się kartonikach-  jest to dobry pomysł na posiłek łatwy do podania jako śniadanie lub kolację.

Deser

  • Najzdrowszym deserem są owoce - warto mieć choćby jabłko zawsze pod ręką (a do tego scyzoryk by je obrać).
  • Zabierając owocowe musy w słoiczkach lub plastikowych pojemnikach, pamiętaj by zabezpieczyć je na podróż przed stłuczeniem/zgnieceniem. Dobrze się do tego sprawdzają skrzynki (np. ze sztywnego, przeźroczystego plastiku, lub aluminiowe)
  • Idealną przekąską są chrupki kukurydziane (czyste, bez dodatków smakowych i koloryzujących)


DLA STARSZAKA
Bardziej "dorosłym" dzieciom należą się już poważniejsze dania. Nie znaczy to jednak, że trzeba zapakować pół lodówki. Wystarczy się zastanowić co malec chętnie zje i zabrać dodatkowo coś do przegryzienia. Natomiast podróże ze starszym dzieckiem żywieniowo stają się coraz prostsze - po prostu jada razem z nami, przy czym regułą jest, że to co na talerzu rodziców, zawsze smakuje lepiej...

Jedzenie

  • Pakując się na podróż warto zabrać osobną torebkę na jedzenie, dzięki temu mamy je zawsze pod ręką.
  • wafle ryżowe (starczają na trochę dłużej niż chrupki), świeże lub suszone owoce
  • Jedzenie nie powinno zbytnio brudzić rąk (i wszystkiego wokół). Sosy, keczup, soczyste owoce (np. arbuz), słodycze (typu duży lizak, po którym wszystko się klei) są na podróż niepraktyczne.
     

Przegryzki

·         Warto zawsze mieć małe co nie co. Nic bowiem tak nie koi smutku istnienia jak coś dobrego w buzi.
My najczęściej zabieraliśmy herbatniki i owoce.

Picie

  • Kubek można trzymać w specjalnym trzymaku przy foteliku, lub można go włożyć do kieszeni przedniego fotela - dzięki temu dziecko będzie mogło sięgać wtedy, kiedy będzie mu się chciało pić.
  • Do podróży najlepsza jest zwykła woda, kompot, sok z owoców lub warzyw. Dobrym pomysłem jest podanie picia przez słomkę.

Newsletter Gufik

Zapisz się do naszego newslettera jeśli chcesz otrzymywać nowości.
Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem