2012-04-06

Choroba lokomocyjna

Kołysanie tak miłe niemowlętom, które w czasie podróży samochodem zwykle śpią, starszym dzieciom często daje się we znaki. Nudności, wymioty, uczucie duszności – te nieprzyjemne objawy potrafią zepsuć każdą podróż. Kiedy na chorobę lokomocyjną cierpią dzieci, pojawiające się dolegliwości sprawiają, że nieraz w ogóle rezygnujemy z dalszych wypraw.
Większość dzieci wyrasta z choroby lokomocyjnej. Niektóre już w wieku przedszkolnym, inne nieco później. Zanim to jednak nastąpi, trzeba sobie jakoś radzić.



Objawy choroby lokomocyjnej

Do najczęstszych objawów choroby lokomocyjnej należą mdłości, nudności i wymioty. Problematyczne są zwłaszcza wymioty u dziecka, które może bardzo źle znosić taką podróż. Zanim pojawią się te objawy, osobie chorej towarzyszyć może uczucie duszności, gorąca, ucisk w klatce piersiowej, lęk, niepokój. Należy dodać, że objawy choroby lokomocyjnej potęgować, a w niektórych sytuacjach nawet wywoływać może stres. Często jest on spowodowany właśnie obawą przed pojawieniem się tych symptomów, dlatego tak ważne jest zapobieganie ich wystąpieniu.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Leki i plasterki…

Na rynku mamy bardzo wiele tabletek doustnych stosowanych w chorobie lokomocyjnej. Są one dostępne zarówno w aptekach, jak i w kioskach, marketach i na stacjach benzynowych. Skorzystać można także ze specjalnych plastrów, które zapobiegać mają objawom.

Bardziej naturalnie…

Znamy także naturalne środki, które niwelują uczucie mdłości. Są to m.in. migdały oraz świeży korzeń imbiru. Imbiru można użyć także w formie sproszkowanej, nie będzie jednak tak skuteczny.

Przed podróżą…

Wybierając się w podróż z dzieckiem warto także pamiętać o kilku prostych zasadach. Przed jazdą nie należy jeść zbyt dużo. Trzeba unikać tłustych, ciężkostrawnych, a także słodkich pokarmów.

Komfort podczas jazdy…

Dobrze jest w miarę możliwości zadbać o dopływ świeżego powietrza – otwierać okno choć na chwilę. Nie jest też dobrze gdy jesteśmy zbyt ciepło ubrani. Jeśli tylko nie jest zbyt zimno, warto zdjęć kurtkę, a zwłaszcza szalik czy chustę – owijając ciasno naszą szyję, mogą wzmagać uczucie duszności. Staramy się też, ab y pasy nie uciskały zbyt mocno brzucha, a pozycja powinna być wygodna i w miarę możliwości jak najbardziej zbliżona do półleżącej. Gdy poczujemy się źle, oddychajmy głęboko i zamknijmy oczy – powinno to w pewnym stopniu pomóc.


Zabawy rodzinne…

Rozmawiajcie z maluchem i bawcie się z nim. To odwróci jego uwagę od dolegliwości. Za pomocą dwóch pluszaków urządźcie mu mini teatrzyk, recytujcie wierszyki, opowiadajcie bajki. Dobrze wpłynie na malca także wspólne śpiewanie piosenek i odgadywanie zagadek.

Ciekawe słuchowisko…

Włączcie płytę z nagraną bajką. To dobry sposób zwłaszcza dla tych, którzy jadą z dzieckiem sami i nie są w stanie zabawiać malca. Pamiętajcie, że dziecku cierpiącemu na chorobę lokomocyjną nie służy koncentrowanie wzroku na bliskim celu. Lepiej więc, by nie oglądało ilustrowanych książek, nie czytało ani nie grało w gry elektroniczne.

Newsletter Gufik

Zapisz się do naszego newslettera jeśli chcesz otrzymywać nowości.
Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności

Zrozumiałem